احداث گلخانه شرکت گل سبز فرداد میثاق (با نام تجاری گل سبز میثاق)

شرکت گلخانه سازی گل سبز فرداد میثاق سازنده انواع گلخانه های صنعتی میباشد  این شرکت سازنده گلخانه, احداث گلخانه طرح اسپانیایی را در اکثر نقاطع ایران اجرا نموده  است پوشش سازه گلخانه  مدرن این شرکت با نوعی پوشش خاص است جنس این پوشش این سازه گلخانه  نفوذ بسیار زیاد  نور داخل گلخانه میباشد.

مزایا این پوشش گلخانه

۱ – مقاوم و بسیار مستحکم

۲ – تعمیرات بسیار راحت و آسان

۳ – عایق نسبت به گرما و سرما

۴ – نفوذ بسیار عالی نور

۵ – کاهش فوق العاده زمان برداشت محصول

 

احداث گلخانه

احتمالا شنیدن نام گلخانه شما را به یاد فضایی بسیار زیبا با انواع گیاهان و گل‌های رنگی می‌اندازد. البته باید توجه داشته باشید که گلخانه‌ها تنها برای پرورش گل‌ها نیستند بلکه انواع میوه‌ها، سبزی‌ها و صیفی‌جات در گلخانه‌ها کشت می‌شوند. امروزه احداث گلخانه به یکی از شغل‌های بسیار پردرآمد تبدیل شده است و بسیاری از افراد به دنبال احداث گلخانه و راه اندازی این شغل جذاب هستند.

 

همان طور که می‌دانید راه اندازی هر نوع کاری با موانع و مشکلاتی همراه است و برای راه اندازی آن باید با چگونگی انجام آن آشنا باشید. در این مقاله قصد داریم  راه اندازی و احداث گلخانه را بررسی کرده و تمام مراحل آن را به طور کامل بیان کنیم، پس اگر به دنبال احداث گلخانه هستید، خواندن این مقاله را از دست ندهید.

 

ساخت گلخانه

حتما می‌دانید برای رشد هر نوع گیاهی شرایط آب و هوایی و محیطی خاصی لازم است. همین امر در گذشته باعث شده بود تا برخی از گیاهان تنها در آب و هوای مخصوص خود رشد کرده و در سایر آب و هواها توانایی رشد نداشته باشید. احداث گلخانه‌ها منجر شد تا با ایجاد یک محیط مصنوعی در یک محیط بسته، شرایط لازم برای رشد انواع گیاهان را به وجود آورده و قادر به پرورش آن‌ها باشیم.

در واقع گلخانه (Green house)، به محیطی گفته می‌شود که  دارای استراکچر و چهارچوب بوده و دارای سقفی از جنس پوششی شفاف مانند شیشه و نایلون  است. دما، رطوبت نسبی، میزان دی اکسید کربن، نور و برخی از موارد دیگر در گلخانه قابل کنترل هستند و همین امر باعث می‌شود تا در تمام طول سال بتوانید گیاهان مورد نظر خود را پرورش دهید.

احداث گلخانه و ساخت گلخانه  مزایای بسیار زیادی به همراه دارد؛ برای مثال، تولید محصولات گلخانه‌ای 10 الی 15 برابر بیشتر از تولید همان محصول در فضای باز است. با استفاده از گلخانه امکان تولید محصول به صورت چند بار در سال وجود خواهد داشت.

احداث گلخانه به شما این امکان را می‌دهد تا در مناطقی که آب کم است با استفاده از روش‌های نوین کشاورزی و به راحتی گیاهان مورد نظر خود را پرورش داده و به کسب درآمد برسید.

نکات مهم برای احداث گلخانه

برای احداث یک گلخانه باید نکات مهمی را در نظر داشته باشیم. برخی از نکات مهم در رابطه با ساخت گلخانه عبارت‌اند از:

موقعیت گلخانه

موقعیت  جغرافیای گلخانه باید به صورتی باشد که بیشترین مقدار نور آفتاب را دریافت کند.

هوای درون گلخانه

یکی از مسائل بسیار مهم درساخت گلخانه، گردش هوا است. توجه داشته باشید که گردش هوای درون گلخانه باید به صورتی باشد که هوای تازه در نزدیکی برگ‌های گیاهان قرار بگرید تا بتوانند به راحتی از دی‌اکسید کربن هوا استفاده کرده و آن را به اکسیژن تبدیل کنند.

کنترل شرایط محیطی گلخانه

یکی دیگر از کارهای بسیار مهم درساخت گلخانه‌ها، کنترل شرایط محیطی است. عواملی مانند دما، آب، شدت نور و مواد غذایی در رشد گیاهان بسیار تاثیرگذار بوده و منجر به رشد عالی گیاه می‌شوند. شما باید در گلخانه‌ها بتوانید این شرایط را به خوبی کنترل کرده و بهترین حالت را برای رشد گیاهان ایجاد کنید.

انواع گلخانه ساخت

ساخت گلخانه یکطرفه

 

گلخانه‌های یکطرفه به طور معمول در کنار دیوار و یا گلخانه دیگری ساخته می‌شوند. دیوار شمالی این نوع از گلخانه‌ها با مصالح ساختمانی ایجاد شده  است. همچنین تمام و یا قسمتی از دیواره‌های شرقی و غربی آن‌ها نیز از آجر ساخته شده و بالاترین نقطه سقف آن به اندازه یک سوم عرض گلخانه، با دیواره شمالی فاصله دارند و دیواره جنوبی از دیواره شمالی کوتاه‌تر هستن.

 

در این نوع از گلخانه‌ها، زاویه زمین نسبت به سقف بین 30 الی 55 درجه و بستگی به عرض جغرافیایی محل دارد. به طور معمول این نوع گلخانه‌ها برای جوانه زنی بذر و یا فرسینگ گل‌های پیازی ساخته میشوند.

 

گلخانه دوطرفه

 

پهنای سقف در دو طرف این گلخانه‌ها با هم برابر هستن. معمولا این گلخانه‌ به صورت مجزا و یا گاهی در کنار هم به صورت چسبیده و چند ردیف سقف ساخته می‌شود. دیوار حاجب، دیواری است که بین سطح زمین و سازه گلخانه قرار گرفته و به طور معمول از بتن، بلوک سیمانی، آجری و یا چوبی ساخته شده است. ارتفاع این دیوار در بین 60 الی 100 سانتی‌متر بوده و در گلخانه‌های جدید برای جلوگیری از کاهش عبور نور، آن را درون زمین قرار می‌دهند.

 

معمولا این دیوار به اندازه 15 سانتی‌متر زیر زمین است تا از ورود حیوانات کوچک به درون گلخانه جلوگیری نماید. استحکام بالای سازه گلخانه ، استفاده حداکثری از نور خورشید، هدایت و کنترل مناسب سیستم‌ها، هدایت مناسب تعریق پوشش گلخانه و برف به پایین از جمله مزایای این گلخانه‌ها هستن.

 

 

ساخت  گلخانه نیمه دو طرفه

 

گلخانه‌های نیمه دو طرفه، شبیه گلخانه‌های دوطرفه ای هستد با این تفاوت که سقف این نوع از گلخانه‌ها از دو شیب غیرمساوی ساخته میشوند . درسازه گلخانه‌های نیمه دوطرفه دیواره شمالی از دیواره جنوبی آن بلندتر است و بالاترین نقطه سقف، به اندازه یک سوم عرض گلخانه با دیواره شمالی فاصله دارد.

 

معمولا احداث گلخانه‌های نیمه دوطرفه در مناطقی انجام می‌شود که شدت نور در زمستان کمتر هست. از گلخانه‌های نیمه دوطرفه برای موارد غیرتجاری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

ساخت گلخانه سقف قوسی

 

این نوع گلخانه‌ها که به آن‌ها گلخانه‌های نیمه استوانه‌ای و یا کوانست گفته می‌شود، در طی جنگ جهانی دوم استفاده قرار می گرفت. سازه این نوع از گلخانه‌ها با استفاده از لوله‌های آب که دارای قوس 180 درجه هستند، ایجاد می‌شوند. عرض این نوع از گلخانه‌ها 9 متر و طول آن‌ها 60 متر و یا بیشتر است.

 

احداث گلخانه – گلخانه سازی مدرن – گلخانه گل رز – قیمت احداث گلخانه – ساخت گلخانه – وام بانکی برای ساخت گلخانه

پوشش گلخانه- احداث گلخانه مدرن- پرورش گل گلخانه ای- خیار گلخانه ای- پرورش سبزیجات گلخانه ای