داشتن بهترین تجهیزات گلخانه و لوازم جانبی گلخانه می تواند برای مدیریت کارآمد یک گلخانه مهم باشد. گزینه های منتخب به نوع گلخانه ای که در اختیار دارید بستگی دارد. هرچه گلخانه بزرگتر باشد ، قطعا نیاز به تجهیزات در گلخانه بیشتری و کارامد تری است. به عنوان مثال ، اگر شما یک گلخانه بزرگ دارید ، ممکن است گزینه نصب تجهیزات از جمله آبیاری ، چراغ ها و تهویه اضافی را نیز داشته باشید. برای یک مینی گلخانه که روی یک پاسیون بنشیند ، ممکن است فقط به لوازم گلخانه ای مانند رطوبت سنج و کیت های آزمایش و نمونه خاک نیاز داشته باشد. به شکل معمول بسته به ابعاد گلخانه، هر گلخانه ای نیاز به تجهیزات دارد تا با دقت و به درستی از گل و گیاه مراقبت شود.

بهترین تجهیزات گلخانه

دلیل داشتن گلخانه این است که بدون توجه به آب و هوا با شرایط موجود ، قادر به رشد گیاهان در هر زمانی باشید. تجهیزات گلخانه زیادی وجود دارد که شما را قادر به انجام چنین کاری می کند. از جمله مواردی است که می توان دمای داخل و رطوبت داخلی را کنترل کرد. ممکن است بخواهید برای آبیاری به آب داخلی دسترسی داشته باشید یا آب مناسب تری برای رشد گیاهان نیاز داشته باشید.

به یاد داشته باشید ، هر چه گلخانه شما بزرگتر باشد ، می توانید با بالا بردن تعداد چراغ ها فعالیت گیاهان را بیشتر کنید. اما این سوال وجود دارد که بهترین نوع تجهیزات گلخانه  که هنگام شروع کار باید در نظر بگیرند چیست؟

مواردی که با تجهیزات گلخانه کنترل می شوند

 • مدیریت آب – آبیاری و زهکشی ، دسترسی به سینک یا شلنگ
 • روشنایی
 • کنترل آب و هوا و گرمایش
 • تهویه
 • کنترل آفات

انواع تجهیزات گلخانه:

مواردی که برای اندازه گیری دما بکار می رود: برای اینکه یک گلخانه را گرم کنید باید چکار کنید؟ در ایران که به طور معمول از بخاری هایی استفاده می شود که گلخانه را گرم می کنند و دودکش انها را به شکلی نصب می کنند که دود موجود به بیرون از گلخانه هدایت شود و گاز ناشی از دود به گیاهان آسیبی نرساند. اگر گلخانه در ابعاد بسیاری بزرگی باشد بنابراین تجهیزات گلخانه گرمایشی باید به شکل دیگر نصب شود، معمولا از دیگ هایی استفاده می شود که تجاری هستند و به صورت بخار، آب گرم را وارد گلخانه می کنند.

استفاده از دماسنج:

دماسنج یکی از تجهیزات گلخانه است که برای هر گلخانه ای ضروری است، هر گلخانه حداقل نیاز به دو دماسنج دارد تا بتواند دما مشخص و دقیق را اندازه گیری کند، به شکل معمول دماسنج را بر روی سطح گیاهان قرار می دهند.

استفاده از فن های تبخیر کننده:

خنک کننده تبخیری ، که از گرما موجود در هوا برای تبخیر آب استفاده کرده و گیاهان و سایر سطوح خیس می شوند ، می تواند برای خنک کردن گلخانه به اندازه 10 تا 20 درجه فارنهایت از دمای خارج استفاده شود. اگرچه خنک کننده تبخیری در آب و هوای خشک بیشتر مؤثر است ، اما می تواند دارای اثر گذاری خوبی در مناطق دیگر نیز باشد. معمولا به شکل پنکه و یا فن و کولر هستند.

استفاده از پارچه برای سایه دادن:

سایه دادن به یک گلخانه بسیار مهم است با وجود اینکه گلخانه را تاریک می کند اما دارای مزایای بسیار زیادی است، می توان از پارچه استفاده کرد که به گلخانه سایه داد و اینگونه دمای ان رانیز می توان کاهش داد. برای سایه دادن از آهک نیز می توان استفاده کرد.

تجهیزات گلخانه و تهویه:

برای اینکه گلخانه ای از تهویه مناسب برخوردار شود ابتدا می توانند دریچه گلخانه را کاملا از دو طرف باز کنند و البته اینگونه هوا جابجا می شود و هوای درونی جای خود را به هوای بیرونی می دهد تا دمای گلخانه کاهش پیدا کند. به شکل معمول معمولا برای دسترسی بهتر از دریچه هایی نیز در پایین گلخانه می توان استفاده کرد و یا در صورت نداشتن اینگونه دریچه هایی را می توان قرار داد تا روند کار بهتر انجام شود. البته یکی از تجهیزات گلخانه موتور هایی است که دارای انواع متفاوتی است و دقیقا کار جابجایی دما و کاهش دما را انجام می دهند.

تجهیزات تامین کننده نور:

به طور معمول برا نوردهی مناسب در تمامی فصول روشنایی روز نیز مناسب است اما در برخی مناطق نیاز به نور مصنوعی وجود دارد که این نور مخصوصا در فصل زمستان بسیار مورد نیاز است و برخی گیاهان به طور معمول برای رشد کردن بهتر به نور مصنوعی نیاز دارند.

تجهیزات گلخانه برای آبیاری:

تجهیزات گلخانه برای آبیاری دارای انواع متفاوتی است، آبیاری قطره ای خود نیاز به تجهیزات مخصوص دارد و یا در سیستم مه افشان می توان آبیاری را کاملا انجام داد، هم چنین در برخی گلخانه ها آبیاری به صورت دستی نیز انجام می شود. به طور معمول از لوله های آبیاری نیز استفاده می شود.

مه افشان در گلخانه:

یکی از تجهیزات گلخانه مه افشان است که بسیار مورد نیاز است و حتی می توان گفت از تجهیزات ضروری گلخانه است، این سیستم آب را به صورت ذره هایی کوچک به تمامی نقاط گلخانه و گیاهان می رساند.

تجهیزات جانبی گلخانه:

آب پاش

شما ممکن است بخواهید از آب پاش های آبیاری استفاده کنید و همچنین یک گیاه گلخانه ای مشخص برای آبیاری در نظر بگیرید. این لوازم جانبی باعث راحتی آب به گیاهان می شود. داشتن آب پاش آبیاری با دهانه باریک به جلوگیری از حرکت آب در اطراف خاک کمک می کند. می توانید یکی را از پلاستیک یا فلزی خریداری کنید.

کیت های آزمایش خاک

اگر فهمیدید که گیاه یک بار در حال مبارزه با بیماری است یا به نظر سالم نمی رسد ، می توانید خاک را آزمایش کنید. شما به راحتی می توانید یک کیت آزمایش خاک تهیه کنید تا از نظر نیتروژن ، فسفر و پتاس (NPK) خاک را آزمایش کنید. این کیت ها به راحتی آزمایش خاک را انجام می دهند و خوانش های دقیقی را برای آنچه ممکن است خاک در وجود داشته باشد را ارائه می دهند.

گلدان گلخانه ای

انتخاب شما برای ظروف گلخانه ای و گلدان ها بسیار مهم است زیرا این امر تأثیر زیادی در رشد سبزیجات یا گیاهان شما خواهد داشت. می توان گفت این موارد از تجهیزات گلخانه جانبی محسوب می شوند، استفاده از ظروف گلخانه ای سبب :

 • ارتقاء سلامتی ، ایجاد فضای کافی برای ریشه ها و ایجاد زهکشی عالی.
 • محصول را خوب نگه دارید و رشد رو به بالا آن را تثبیت کنید.
 • انواع بسیاری از ظروف مانند آپارتمان و شاخه ، سبد و گلدان حلق آویز وجود دارد.

تولید محصولات در گلخانه با تجهیزات گلخانه که به کار می رود، ارتباط مستقیم دارد. باید تجهیزات و امکانات گلخانه را با قیمت و کیفیت مناسب تهیه کرد. اگر کیفیت تجهیزات کارخانه مناسب نباشد، بازده و کارکرد مناسب را نخواهد داشت. گیاهانی که با استفاده از تجهیزات گلخانه ای لازم و مدرن پرورش می یابند، محصول بیشتر بهتری خواهند داشت.

در گلخانه ها، تجهیزات گلخانه برای مقابله با شرایط نامساعد آب و هوای فصلی و منطقه ای ضروری هستند، تا بتوان شرایط لازم برای کاشت، داشت و برداشت گیاه را فراهم کرد. برای اینکه گیاهان گلخانه ای رشد فوق العاده ای داشته باشند، باید شرایط مناسب مثل دمای هوا، نور لازم، رطوبت مورد نیاز، دی اکسید کربن، بستر لازم برای کشت و … است فراهم نبودن هر یک از این تجهیزات گلخانه سبب کم شدن بازده و رشد گیاهان می شود.

تجهیزات گلخانه با بهترین تکنولوژی مدرن جهان با بهترین قیمت تجهیزات گلخانه موجود می باشد.

مزایای کاربرد تجهیزات گلخانه در تولید محصول

 • در تمام طول سال می توان کشت انجام داد، چون با داشتن تجهیزات گلخانه مدرن دما و رطوبت لازم را برای کشت گل یا سبزی و … خواهیم داشت.
 • محصول تولیدی چند برابر به دست می آید. چون محصولات در بهترین شرایط ممکن رشد می کنند.
 • کیفیت محصولات با داشتن امکانات گلخانه ای خیلی بهتر و بازار پسند تر خواهد بود.
 • به وسیله تجهیزات گلخانه می توان در مدت زمان کمتری محصول را بدست آورد.
 • با این امکانات گلخانه ای امکان رساندن محصول در بهترین زمان ممکن به بازار امکان پذیر خواهد بود.

چرا تجهیزات گلخانه اهمیت دارد؟

در ایران که دارای شرایط مختلف آب و هوایی است و کشاورزی و کاشت و داشت محصولات غذایی جزء کسب و کار های اساسی مردم می باشد، داشتن محیطی مجهز برای کاشت و داشت محصولات پربازده با تجهیزات مربوطه ضروری است تا کیفیت محصولات تولیدی بیشترین مقدار خود را داشته باشد. با این شرایط موفقیت در فروش و قیمت محصولات شما بیشتر خواهد بود. تجهیزات گلخانه نیز این امکان را برای کشاورز ایجاد می کند، تا بتواند به پرورش گل ها و گیاهان خارج از فصل بپردازد. با این تجهیزات گلخانه می تواند در همه فصول سال انواع محصولات مورد نیاز بازار را برای عرضه به مصرف کننده داشته باشد.

انواع تجهیزات گلخانه ای

بعضی از تجهیزات گلخانه ای مهم که نقش بسیار اساسی در تولید و بازدهی محصولات دارند، به شرح زیر است:

 • انواع تجهیزات برای سازه اصلی و پوشش گلخانه
 • جت فن گلخانه یا فن سیرکوله
 • تهویه و رطوبت هوای گلخانه
 • سیستم سرمایش گلخانه
 • سیستم گرمایش گلخانه و هیتر، بخاری و شوفاژ
 • لوازم آبیاری مدرن در گلخانه
 • نور های مصنوعی برای رشد بهتر گیاه
 • بستر کشت گیاهان گلخانه ای

تجهیزات گلخانه برای سازه و پوشش گلخانه

انواع سازه هایی که می توان در ساختن گلخانه بکار برد مانند ستون و سر ستون های گلخانه، تجهیزات گلخانه لازم برای اتصالات(مثل پروفیل لاکینگ فنر یا قفل نایلون) و همچنین نایلون های پوشش گلخانه ای ارائه می شود. آنچه باید به آن توجه داشت این است که کیفیت تجهیزات گلخانه برای سازه اصلی بسیار مهم و اساسی است، چون با آسیب دیدن این امکانات گل محوطه گلخانه آسیب خواهد دید و هزینه های هنگفت دوباره کاری خواهید داشت. پس هنگام خرید تجهیزات سازه ها از کیفیت محصول خود مطمئن شوید.

جت فن گلخانه یا فن سیرکوله

سیستم های تهویه و گردش هوا از تجهیزات گلخانه ای ضروری هستند. انواع جت فن یا فن سیرکوله دستگاه هایی برای تهویه و گردش هوای داخل گلخانه هستند که، به یکسان سازی هوای گلخانه، انتقال گرما و سرما از منابع تولید آنها می پردازند. همچنین این سیستم ها به چرخش اکسیژن و دی اکسید کربن در محیط کمک می کنند. استفاده از این امکانات تأثیر بسزایی در داشتن گیاهان با کیفیت خواهد داشت.

سیستم سرمایش و گرمایش گلخانه

 به جز سیستم های گردش و تهویه هوا، تجهیزات گلخانه ای برای ایجاد تغییر در دمای محیطی در گلخانه ضروری هستند. با وجود این تجهیزات در تمام فصول سال می توان دمای لازم برای رشد گیاهان را ایجاد کرد. سیستم های کاربردی برای گرمایش گلخانه، هیتر، بخاری، هیتر حرارت گلخانه، شوفاژ و سیستم دیگ آب گرم هستند. این تجهیزات در زمستان کاشت گل ها و میوه های تابستانه را ممکن می کنند. در فصول گرم نیز کاربرد سیستم های سرمایش هوا، از پژمرده و خشک شدن گیاهان جلوگیری می شود و گیاهانی شاداب پرورش می یابند.

سیستم آبیاری در گلخانه

با وجود کم آبی در ایران تجهیزات گلخانه ای که در سیستم آبیاری مدرن به کار می روند، حائز اهمیتند و برای نقاط کم آب ایران بسیار کاربردی اند. برای مثال در آبیاری قطره ای علاوه بر صرفه جویی در مصرف آب گیاهان رشد بهتری خواهند داشت و محصول شما پربارتر خواهد بود. امکانات آبیاری قطره ای از جمله لوله های آبیاری دریپدار، فیلتر ها و …. در سیستم آبیاری مدرن مورد استفاده خواهند بود. در هنگام خرید به قیمت تجهیزات گلخانه و کیفیت آنها توجه داشته باشید. تجهیزات آبیاری ما بسیار با کیفیت هستند.

نور مصنوعی برای رشد گیاه

 میزان تولیدات ارتباط مستقیم با نور دریافتی گیاهان دارد. اگر میزان نوری که به گیاه می خورد، نور کمی باشد، میزان بازده محصول به اندازه قابل توجهی پایین می آید. اما می توان با امکانات نور مصنوعی در گلخانه در جاهایی با تابش نور کم، بازده محصول را به صورت قابل توجهی افزایش داد.

اساسی ترین تجهیزات گلخانه چه چیزهایی هستند؟

از اساسی ترین  تجهیزات و امکانات لازم در یک گلخانه سیستم  های گرمایشی، سیستم های سرمایشی، ژنراتور، بستر کشت، دستگاه های آبیاری و نور مصنوعی هستند.

قیمت تجهیزات گلخانه در جاهای مختلف بسیار متفاوت است و شما می توانید با یک مقایسه هوشمندانه متوجه مناسب بودن قیمت ها شوید. ما شما را در راه اندازی یا تجهیز کردن گلخانه با قیمت مناسب همراهی می کنیم.

نصب و راه اندازی تجهیزات گلخانه

شرکت گلخانه ساز علاوه بر فروش تجهیزات گلخانه با کیفیت بالا و قیمت مناسب، دارای تیم مجرب برای نصب و راه اندازی تجهیزات گلخانه شما می باشد. تا مشتریان عزیز دیگر نگران راه اندازی گلخانه خود نباشند و با اطمینان کسب و کار پر درآمد خود را راه اندازی کنند!

نتیجه گیری

تجهیزات گلخانه ای برای کاشت محصولاتی که به طور طبیعی شرایط مساعد آب و هوایی، رطوبت، دما و نور را ندارند، استفاده می شود. گیاهان گلخانه ای که با تجهیزات مدرن پرورش داده می شوند، کیفیت و بازده بالایی دارند. قیمت تجهیزات گلخانه بسیار متفاوت است. اگر تجهیزات گلخانه با قیمت مناسب و کیفیت عالی جهانی می خواهید، با ما تماس بگیرید و همچنین در سایت گلخانه ساز تنوع محصولات و خدمات ما را ببینید