سایه بان گلخانه به شکل معمول در گلخانه های بزرگ بکار گرفته می شود که می توان گفت یکی از موارد و تجهیزاتی است که قطعا باید در گلخانه ها مورد استفاده قرار گیرد، سایه بان گلخانه باعث می شود دما در گلخانه ها پایین بیاید زیرا از ورود نورخورشید به شکل مستقیم جلوگیری می کند و اینگونه آب روی گیاهان و گلها به سرعت تبخیر نخواهد شد.این نوع سایه بان که به صورت توری بر روی گلخانه قرار می گیرد بر اساس چگونگی میزان سایه انداختن و هم چنین عرض  آن دارای قیمت های متفاوتی است، سایه بان گلخانه دارای انواعی است که بسته به نوع خرید برای گلخانه می توان هر کدام را انتخاب و مورد استفاده قرار داد.

توری سایبان گلخانه انتخاب یک رویکرد نوظهور در گلخانه های حفاظت شده است. محصولات خالص نوری بر اساس معرفی انواع افزودنی های رنگی ، پراکندگی نور و عناصر بازتابنده به داخل مواد توری سایه بان گلخانه تعیین می شود. آنها به گونه ای انتخاب شده اند که اجزای طیفی مختلف تابش خورشیدی (UV ، PAR ، و فراتر از آن) را به صورت انتخابی بازتاب دهند  / یا نور مستقیم را به نور پراکنده تبدیل کنند. هدف از استفاده این نوع توری سایه بان برای گلخانه ها این است که به طور خاص پاسخهای فیزیولوژیکی مطلوب نور را برای گیاهان ارتقا بخشد ، در حالی که پراکندگی نفوذ نور اصلاح شده را در تاج پوشش گیاه داخلی بهبود می بخشد.

پرده سایه بان گلخانه دارای چه مشخصاتی است:

پرده سایه بان گلخانه از نظر  درصد سایه اندازی که به آن تراکم بافت نیز گفته می شود و همچنین رنگ، عرض، و طول پرده ارزش گذاری می شود. بنابراین معمولا جنس سایه بان گلخانه از پلی اتیلن است و هم چنین این نوع سایه بان دارای رنگهای سبز، سفید،مشکی است، عرض های این نوع سایه بان گلخانه معمولا از لحاظ عددی 2، 4، 6، 8، 10 متر است و طول آن 50 متر است، تراکم بافت نیز در انواع متفاوت سایه بان گلخانه 30، 50، 80 است.

سایه بان گلخانه دارای چه کاربردهایی برای یک گلخانه است؟

مهم ترین و اصلی ترین کاربرد سایه بان گلخانه این است که سایه اندازی روی گیاهان را ایجاد می کند، یاعث می شود به گیاهان و گلها هیچ گونه آسیبی نرسد، با استفاده از پرده یا توری سایه بان گلخانه دمای گلخانه های کاهش پیدا می کند که این نیز از مزیت های اصلی سایه بان برای گلخانه ها است، اینکه باعث کاهش تبخیر آب می شود باعث می شود که در مصرف آب نیز بسیار صرفه جویی شود. وقتی از این نوع سایه بان استفاده می شود دیگر جای نگرانی برای حمله حشرات نیست و هم چنین از ورود مستقیم نور آفتاب کاملا جلوگیری می شود و از طرفی این نوع سایه بان باعث می شود که باران و تگرگ و یاد نیز به گلخانه ها نفوذ نکند و اینگونه از گیاهان کاملا محافظت می شود.

سایه بان گلخانه دارای چه مزیت هایی است:

سایه بان گلخانه دارای مزیت های زیادی است، مزیت اصلی این نوع سایه بان برای گلخانه ها این است که از نورخورشید جلوگیری می کند ولی این نور را به طور غیرمستقیم برای گیاهانی که نیاز به نوردهی مناسب دارند وارد گلخانه خواهد کرد، این نوع سایه بان دارای وزن زیادی نیست و هم چنین قابلیت خنک کردن گلخانه را نیز دارد، باعث می شود انرژی موجود در گلخانه هدر نرود و از طرفی آب مصرفی در را نیز کاهش می دهد ،این نوع سایه بان به راحتی نصب خواهد شد و هم چنین به راحتی نیز برداشته می شود و این خود باعث می شود تا هر زمانی که بخواهید از آن استفاده کنید، هم چنین دارای انعطاف پذیری بسیار بالایی است، سایه بان گلخانه حتی باعث می شود که گیاهان و گلها بهتر رشد کنند، در هنگام سم پاشی گلها و گیاهان سایه بان گلخانه طوری طراحی شده است و دارای جنس پلی اتیلن است و در برابر سم ها  و هر نوع مواد دیگر دچار خوردگی نمی شود،این نوع سایه بان باعث خنک شدن گلخانه ها می شود و حتی به کارایی فن هایی که برای خنک کردن گلخانه های استفاده می شوند، می افزاید.

انتخاب رنگ سایه بان گلخانه:

کارشناسان در حیطه گلخانه دارای این اعتقاد هستند که رنگ سایه بان گلخانه اگر روشن باشد بهتر است زیرا به تهویه گلخانه و منعکس کردن بهتر نور خورشید درون گلخانه کمک بیشتری می کند. اگر توری سایه بان گلخانه سفید باشد میزانی که نورخورشید وارد گلخانه می شود پایین می آید و هم چنین نوری که وارد گلخانه می شود چندان با کیفیت نخواهد بود، ولی باز نوری که از طریق سایه بان سفید وارد گلخانه می شود برای گیاهانی که از نوع گلدار هستند بسیار مفید است و به نسبت به دیگر رنگ ها سرعت رشد گیاه را بالاتر می برد.رنگ سیاه نیز برای گیاهان دارای مزایای خاص خود است، دو رنگ سبز و سیاه باعث جذب نور خورشید به درون گلخانه می شوند ولی این میزان نور بسیار اندک است و این دو نوع باعث می شوند گلخانه ها خنک تر شوند به دلیل اینکه به خوبی از ورود نور خورشید به گلخانه ها جلوگیری می کنند. اما بهترین رنگ کدام است؟ برای استفاده این سه رنگ طبق نظر کارشناسان گلخانه بهترین رنگ بستگی به نوع گل و گیاه موجود در گلخانه دارد، زیرا برخی گیاهان نیاز به نور خورشید بیشتری دارند و در برخی سایه را ترجیح می دهند، بنابراین باید ابتدا گل و گیاه موجود در گلخانه را شناسایی کرده و سپس به خرید سایه بان گلخانه بپردازید.

درصد تراکم محاسبه شده سایه بان گلخانه برای برخی گیاهان و گل ها:

30 درصد: گیاهانی که در برابر گرما دارای مقاومت بسیار بالا و خوبی هستند.

 • فلفل
 • گوجه
 • کدو سبز
 • زنبق
 • سوسن
 • فیل گوش (کالادیوم
 • اُرکیده
 • آزالیا
 • بگونیا
 • کاملیاد

60 درصد:

 • کاهو
 • اسفناج

70 تا 90 درصد: بیشتر مربوط به گیاهان زینتی است.

 • سرخس
 • نخل
 • آنتوریوم (درفش گیاه
 • دراسنا
 • گل شیپوری (فیلودندرون)

توری سایبان شید گلخانه

استفاده از توری های سایبان گلخانه به دلیل عمر طولانی- وزن کم و قیمت اقتصادی به جرات بهترین سبک حفاظت از گیاهان در داخل و خارج گلخانه ها در مقابل نور مستقیم خورشید می باشد.

از مزایای توری های سایبان گلخانه می توان به انعطاف پذیری بالا اشاره نمود. انعطاف مناسب به مهندس پرورش گیاه این امکان را می دهد تا به آسانی بتواند بسته به فصل در خارج یا داخل گلخانه به نصب و برداشت توری نورگیر اقدام نماید

سایبان در کشت هیدروپونیک گلخانه

این سبک استفاده از توری های پلیمری مخصوص نورگیر نسبت به روش های قدیمی همچون حصیر – پاشیدن گل بر روی شیشه گلخانه ها بسیار اقتصادی تر بوده و همچنین میزان تولید و برداشت را در طول فصل افزایش می دهد.

دقت و پراکندگی یکنواخت نور با استفاده از توری نورگیر کاملا قابل کنترل می باشد و این امر اخیر برای مهندسان کافیست تا اولین انتخاب به عنوان نورگیر گلخانه همین مش های پلیمری باشد.

مقاومت در برابر خوردگی های بیولوژیک – مواد شیمیایی و سم ها از دیگر مزایای توری های سایبان گلخانه می باشد.سبکی این نورگیر ها موجب می شود تا هزینه کارگر برای نصب و برداشت تا حداقل ممکن کاهش یابد.

مواد توری های نورگیر به صورتی فرموله گشته که در برابر نور خورشید و استرس های دمایی از -۳۰ درجه الی +۸۰ درجه سانتیگراد و برف و باران کاملا ایستایی خود را حفظ می نماید و سالم خواهد ماند.

انواع موجود با دو کیفیت پلیمر سنگین و سبک و با قدرت نورگیری و ایجاد سایه از ۳۵ درصد الی ۵۰ درصد در رنگ های متنوع تولید گشته و مورد استفاده قرار می گیرد

همین مزایا موجب می شود که این مش های پلیمری در مزارع کشت هیدروپونیک و گلخانه های حفاظت از نهال و پرورش خیار بسیار مورد استفاده قرار گیرد

کاهش نمودن بخشی ازاشعه تابشی خورشیدبوسیله توری سایبان شید(SHADE) در کاهش دمای هوای درونی گلخانه بسیار موثر است این کاهش دما 5 تا 8 درجه سانتیگراداست. نایلون گلخانه به وسیله انواع پوششها مانع از تابش مستقیم اشعه آفتاب به گلخانه می گردد.اگر توری سایبان شید(SHADE )روی سطح خارجی گلخانه قرار گیرد اثر سایه در کاهش دمای گلخانه بیشتر از قرار دادن توری سایبان(SHADE )در داخل گلخانه است. توری سایبان سبک بوده و به سهولت نصب می شوند. در رنگهای سیاه، سبز تیره و سفید موجود می باشندکه نوع سبزتیره مناسبتراست، توری سایبان 30 و 50 , 80 درصد سایه ایجاد می کنند.

خصوصیات توری سایبان شید:

دارای عرض های۲ و۴ و ۶ و ۸ و۱۰  متر و طول ۵۰ متر(بصورت رول)

دارای وزن سبک توری سایبان پنجاه درصد سایه اندازی ،

فیلتر نمودن اشعه ماوراء بنفش و ممانعت از ورود این اشعه به محیط سایه انداز

به علت دارا بودن ۴درصد UV طول عمر بالای دارد

استفاده ازمواد اولیه پلی اتیلن با کیفیت بسیار بالا

نصب سریع و آسان

کاربردها:

گلخانه های تولید و پرورش گلهای شاخه بریده، سبزی و صیفی و. . . در جایگاه های تولید و پرورش(گاو، گوسفند، شتر، اسب و . . .)

پوششی مناسب برای نمایشگاه های فضای باز

استتار استخر و ممانعت از ورود اشعه ماوراءبنفش به فضای استخر

تحویل ساخت گلخانه اسپانیایی شرکت گل سبز فرداد میثاق (با نام تجاری گل سبز میثاق)

شرکت گل سبز فرداد میثاق با بهره گیری از تخصص و تجربه کارشناسان ایرانی ، اسپانیایی و هلندی بخش تولیدات گلخانه ای افتخار دارد با ارایه خدمات فنی و مهندسی به شرح زیر در خدمت تولید کنندکان و کشاورزان عزیز باشد.

اجرای کلید تحویل پروژه های تولید محصولات گلخانه ای شامل سبزی ها : خیار ، گوجه فرنگی و فلفل ، گیاهان زینتی : انواع گل های شاخه بریده رز، آنتوریوم ، ژربرا و .. و میوه ها: توت فرنگی.

طراحی و تجهیز گلخانه در موارد آبیاری قطره ای ، سیستم های گرمایش گلخانه ، سیستم هیتر بخاری گلخانه. سرمایش گلخانه ، فن و پد گلخانه ، پرده های انرژی سیوینگ و کنترل انرژی گلخانه ، دستگاه های کنترل اقلیم و آبیاری و کلیه موارد درخواستی

واحد تحقیق و توسعه شرکت آماده ارایه خدمات فنی و مهندسی و نوآوری های جدید صنعت گلخانه ای درزمینه سازه و تجهیزات و مدیریت انواع محصولات گلخانه ای است.

شرکت گل سبز فرداد میثاق مجری انواع سازه و تجهیزات گرمایشی، سرمایشی، سیستم های آبیاری و تغذیه گیاهی، سایه انداز، توری های ضد حشره استاندارد و کنترل محیط و اقلیم ….ارایه می نماید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]