شرکت گل سبز فرداد میثاق  تولید کننده فن سیر کوله میباشد 

این شرکت دارای خط تولید فن سیر کوله واقع در استان تهران است

یکی از ویژگی های فن سیر کوله تولید شده این شرکت گارانتی تعویض موتور میباشد

 

تهویه مناسب برای گلخانه ها امری بسیار مهم برای سلامت گیاهان و بهبود رشد محصولات گلخانه ای می باشد ؛ به همین جهت سیستم های تهویه ی متنوعی در این راستا تولید شده است که از بین این محصولات به توضیح مشخصات و عملکرد فن های سیرکوله پرداخته ایم .

تهویه گلخانه :

تهویه یکی از ارکان مهم در تجهیزات گلخانه ها به شمار می رود . تهویه هوا در مکان‌هایی مانند گلخانه از اهمیت بالایی برخوردار است ؛ زیرا برخی گیاهان به دمای هوا و میزان رطوبت محیط حساس می باشند . انواع مختلفی از سیستم های تهویه برای گلخانه ها ، سالن های کشت قارچ و مرغداری ها وجود دارد . انجام مناسب تهویه در گلخانه ها و سالن های مورد نیاز تهویه ، می‌تواند باعث تعدیل دما و در فصل های گرم و سرد سال شود و رطوبت مورد نیاز محیط را تامین کند . همچنین تامین اکسیژن  و کربن دی اکسید مورد نیاز گیاهان را نیز در پی خواهد داشت  .

علاوه بر موارد فوق ، تهویه مناسب عامل مهمی در جلوگیری از شیوع بیماری های باکتریایی ، قارچی و حتی آفت ها به حساب می آید .

فن سیرکوله گلخانه :

سیستم های تهویه بنابر نوع کاربرد و عملکرد و مکان مورد استفاده از آن ها ، تنوع زیادی دارند . از فن های سیر کوله به عنوان ابزار کمکی برای سیستم های تهویه اصلی در گلخانه ها استفاده می شود .

از این نوع فن ها  بیشتر در گلخانه ها و مرغداری ها استفاده می شود . این فن می تواند باعث تعدیل دمای محیط و مناسب کردن میزان رطوبت و هم چنین تامین اکسیژن و کربن دی اکسید مورد نیاز محیط گلخانه شود .

از دیگر قابلیت های این دستگاه می توان به پمپاژ هوای گرم و یا هوای تازه از سمتی به سمت دیگر اشاره نمود . این دستگاه قابلیت مکش هوای پشت خود تا ۱۵ متر و پمپاژ آن به ۱۵ متر جلوتر را داراست و این همان ویژگی است که در دستگاه های تهویه تونل ها مورد استفاده قرار گرفته است . ( البته میزان مکش و پمپاژ در انواع مختلف این محصول متفاوت است. ) محل نصب فن های سیرکوله در ارتفاعات بالای گلخانه یا سالن است که فرم قرارگیری آن ها به صورت چسبیده یا آویزان از سقف می باشد . این فن ها باعث جبران افت فشار سیستم های تهویه اصلی می شوند که این امر موجب بهبود عملکرد و افزایش بازدهی سیستم تهویه موجود می شود .

نحوه عملکرد فن سیرکوله در جابجایی هوا :

در فصل زمستان و ماه های سرد سال که هوای گرم به دلیل چگالی کمتر به سمت بالا حرکت می کند ، این گرما از طریق فن سیرکوله گلخانه که در سقف نصب شده‌اند به پایین هدایت می شوند . این امر باعث کاهش تلفات انرژی می شود ؛ زیرا دماسنج های اتوماتیک موجود در سالن که در ارتفاع کمی نصب شده اند ، دمای کمتری را اعلام می کنند که این امر باعث می شود خبر تعدیل هوا بسیار دیرتر به سیستم گرمایشی گزارش داده شود . استفاده از فن سیرکوله در دراز مدت نیز به دلیل کاهش مصرف سوخت و انرژی ، جنبه ی اقتصادی مهمی را برای شما به دنبال خواهد داشت .

در فصول گرم سال نیز به دلیل تجمع هوای گرم در ارتفاع بالای سالن ، سیستم های تهویه ی اصلی دچار مشکل می شوند که این موضوع موجب افزایش گرما و رطوبت محیط می شود . با نصب فن های سیر کوله  می‌توانید به عمل تهویه هوا سرعت بخشید تا گرمای بیش از حد به گیاهان شما آسیب وارد نکند . همچنین نصب این فن ها در محیط های گلخانه می‌تواند سموم موجود در هوا و گازهای سمی و گرد و غبار را از محیط خارج کند .

مزایای استفاده از فن سیر کوله در گلخانه :

فن سیرکوله گلخانه با تعدیل دما و پخش یکنواخت دمای تعدیل شده به تمامی قسمت های گلخانه ،  باعث بازدهی بیشتر محصولات شما خواهد شد . در صورت استفاده از سیستم های رطوبت ساز مانند مه پاش و … این ابزار می تواند به پخش یکنواخت رطوبت کمک کند . به وسیله ی این فن ها به کاهش آلودگی های هوا در محیط گلخانه نیز کمک خواهید کرد .

میزان انرژی مصرفی فن سیر کوله گلخانه پایین بوده و بار هزینه ای زیادی به همراه ندارد . فن های سیرکوله موجب افزایش بازدهی سیستم های تهویه ی اصلی شده و میزان سوخت مصرفی سیستم های گرمایشی و سرمایشی را به حد قابل توجهی کاهش می دهند . این فن ها صدای زیادی ندارند و در محیط آلودگی صوتی ایجاد نمی کنند . نصب ، نگهداری و تعمیرات این فن ها آسان بوده و معمولا دارای گارانتی و خدمات پس از فروش می باشند .

 مشخصات ظاهری و انواع فن سیر کوله گلخانه :

انواع فن سیر کوله گلخانه با توجه به شرکت های مختلف تولید کننده ی این محصول مشخصات متفاوتی در مقایسه با یک دیگر دارند . در حال حاضر پروانه های فن های سیرکوله در ابعاد 40 ، 50 و 60 طراحی و تولید می شوند . قدرت موتوری این محصول بسیار بالا می باشد . تعداد پره های پروانه ی آن ها بین 5 تا 7 پره تفاوت دارد و جنس آن ها غالبا از آلومینیوم یا استیل است . این پروانه ها سبک هستند و لرزش بسیار کمی دارند . برای  بدنه ی این فن ها معمولا از استیل ضد زنگ استفاده می شود . جهت محافظت بیشتر از موتور و پره های فن ، از یک توری بعنوان لایه ی محافظ برای این قسمت ها استفاده می شود . موتور این محصول بطور مستقیم به پروانه متصل شده است . تولید کنندگان فن سیرکوله غالبا این محصول را در دو نوع تک فاز و سه فاز به مشتریان خود عرضه می کنند . از آنجایی که محل نصب این فن را سقف می باشد ، زنجیرهایی برای آویز شدن محصول از سقف وجود دارند . قابلیت مکش و پرتاب هوا در فن های بسیار بالا می باشد و بسته به مدل فن ، میزان مکش و پرتاب هوا متفاوت می باشد .

فن سیر کوله در واقع نوعی هواکش قوی به شمار می رود که می تواند میزان به یکنواختی دما و رطوبت و اکسیژن هوا در فضاهایی مانند گلخانه ها، سالن های دام وطیور، پارکینگ ها، تونل ها و… بسیار کمک کننده باشد. استفاده از این فن ها به میزان زیادی از آلودگی های قارچی و باکتریایی در محیط جلوگیری کند.

فن سیر کوله چیست؟

فن سیر کوله که به آن اصطلاحا جت فن هم گفته می شود در واقع جهت جابجایی و یکنواخت سازی جریان و دمای هوا در فضاهای بزرگ می باشد. در واقع فن سیر کوله یک هواکش بسیار قدرتمند محسوب می شوند. استفاده از فن سیر کوله باعث می شود هوا در سالن های رشد برای گیاهان و یا حتی حیوانات به طور یکنواخت جریان یابد. مکان نصب این فن ها معمولا در ارتفاعات و در فضای زیر سقف سالن ها نصب می شود. جت فن ها معمولا هوا را از 15 متر عقب تر مکش می کند تا 16 متر جلوتر پرتاب می کند.

کاربردهای فن سیر کوله

فن سیرکوله معمولا برای هر فضایی که نیاز به یکنواخت سازی هوا دارد مورد استفاده قرار می گیرد. فضاهایی مانند سالن های پرورش قارچ، مرغداری ها، فضاهایی مانند گلخانه ها و… باید از فن سیر کوله برای سالن های خود استفاده کنند. استفاده از این فن ها از تغییرات دما و رطوبت به طور ناگهانی جلوگیری می کند  همچنین علاوه بر آن فن سیر کوله با گردش هوا به صورت دائم مانع از رشد باکتری ها و قارچ های مهاجم می شود. علاوه بر آن فن سیر کوله ها با جلوگیری از افت فشار هوا باعث می شود که تهویه های سالن به خوبی عمل کنند و سیستم سرمایشی و گرمایشی سالن ها عملکرد مطلوب تری داشته باشند. همانطور که میدانید در زمستان در سالن ها به دلیل برودت هوا هواکش های سوله ها خاموش می شوند، بنابراین هوای گرم به دلیل چگالی پایین تر به سمت بالا حرکت کرده و هوای سرد به دلیل چگالی بیشتر در زیر قرار می گیرد و در اکثر اوقات دمای هوا در سطح نزدیک به زمین است که اهمیت بیشتری دارد و برای رشد و نمو بیشتر گیاهان و یا طیور مهم محسوب می شود. با توجه به اینکه معمولا سنسورهای دمایی در سالن ها در ارتفاع پایین نصب می شود بنابراین معمولا سیستم های گرمایشی در فصل زمستان دیرتر خاموش می شوند و همین امر باعث افزایش مصرف سوخت و در نتیجه افزایش هزینه های جاری خواهد شد. نصب فن سیر کوله در این سالن ها موجب می شود که هوای گرم از بالای سالن در کل محوطه از فضا در گردش باشد و به طور یکنواخت جریان یابد. یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است در نبود فن سیر کوله در سالن ها ایجاد شود دم کردی و شرجی شدن هوا در تابستان است به دلیل انباشته شدن هوای گرم در زیر سقف و اختلال در عملکرد هواکش ها ایجاد شده می شود. با استفاده از فن سیر کوله می توان به این مشکل نیز فائق آمد.

ویژگی های فنی فن های سیر کوله:

 •     جنس پروانه های از آلومینیوم هستند
 •     جنس بدنه این فن ها از استیل ضد زنگ و یا از آلومینیوم و یا گالوانیزه ساخته شده است.
 •     اندازه پروانه ها بسته به نیاز کاربر 40، 50 و 60 سانتی متر می باشد.
 •     از نظر نصب و نگهداری بسیار آسان است.
 •     کم صدا
 •     کم مصرف

انواع فن سیر کوله

فن های سیر کوله با توجه به نوع کاربردی که دارند متفاوت هستند. تفاوت در مدل فن های سیر کوله بر میزان هوادهی و عملکرد و ابعاد آن ها موثر است. در این بخش ما به معرفی انواع مختلف آن می پردازیم.

1-      فن سیرکوله گلخانه معمولی و یا ساده

این نوع از فن سیر کوله بیشترین استفاده را دارند و ساختار اصلی آن شامل یک بدنه فلزی و ایوانه ای و پروانه های فلزی و المان های برقی هستند. این فن ها در اغل موارد قیمت پایین تری نسبت به سایر انواع فن دارد.

کاربرد فن های سیرکوله معمولی:

 •     تهویه طولی در تونل ها
 •     تهویه زیرگذر
 •     تهویه پارکینگ ها
 •     تهویه سوله ها
 •     استفاده از آن در ساخت تونل باد
 •     استفاده از آن برای ایجاد جریان هوا برای کاربری های خاص

2      فن سیر کوله با قابلیت دو جهته یا معکوس شونده

این فن های سیرکوله می توانند جهت جریان هوا را تغییر دهند به همین دلیل موتور این فن ها و پروانه های آن به طور خاصی طراحی شده اند تا در مواقع نیاز به طور معکوس نیز هوا را به جربان بیندازند. از این جت فن ها معمولا در مواقع خاصی استفاده می شود.

3-      فن سیر کوله با قابلیت تنظیم جهت خروج هوا

این جت فن ها به طوری طراحی شده است که این امکان را به کاربر می دهد که جهت ورودی و خروجی هوا در یک راستا نباشد و با تنظیمات لازم می توان بین ورودی و خروجی هوا در آن زاویه ایجاد نمود. و معمولا در مواردی استفاده می شود که محل مورد نیاز برای تهویه قوس زیادی دارد.

–      فن سیر کوله کتابی یا سانتریفیوژ

این فن های سیر کوله از نظر ظاهر و فرم هندسی با سایر فن های سیرکوله تفاوت اساسی دارد. همچنین در این فن ها از نظر ایجاد جریان ها نیز با سایر فن ها تفاوت اساسی وجود دارد به طوری که در سایر فن ها ایجاد جریان هوا به شکل طولی انجام می شود اما در فن های سیر کوله کتابی معمولا گردش هوا به صورت گریز از مرکز ایجاد می شود. ورودی هوا از بخش زیرین و خروجی آن نیز از بخش جلوی فن می باشد. بیشترین کاربرد این فن ها در مکان هایی مانند پارکینگ هایی با سقف های کوتاه است. زیرا که ایجاد جریان هوا به شکل گریز از مرکز و حالت هندسی خاص آن ارتفاع کمتری از فضا را اشغال نموده و به طراح فضا کمک می کند تا از فضا بیشترین استفاده را بکنند.

مزایای استفاده از فن سیر کوله

ایجاد هوای تازه در فضا و اکسیژن رسانی از مزایای اصلی این فن ها محسوب می شود. همچنین تخلیه آلودگی در فضاهایی مانند پارکینگ ها و یا سوله های مربوط به پرورش طیور و گیاهان نیز بسیار مورد توجه است. همچنین این فن ها می توانند با قدرت بالایی تمام فضا را پوشش دهند در صورتی که همچنین امکانی در هواکش های معمولی وجود ندارد. همچنین یکی دیگر از مزایای استفاده از سیر کوله ها جلوگیری از حریق و پیشروی آتش محسوب می شود زیرا این فن ها در اکثر موارد سنسورهای حساس به حریق نیز در خود دارند.

فن سیر کوله

کار اصلی فن سیر کوله، یکسان سازی دما و رطوبت همچنین اکسیژن و دی اکسید کربن در سالن های گلخانه و مرغداری میباشد.

فن سیرکوله سایز ۴۰-۵۰-۶۰-سانتیمتر با قدرت جابجائی بیش از۴۴۰۰ متر مکعب در ساعت  ، تکفاز, سه فاز،  بدنه استنلس استیل . پروانه استیل ویا گالوانیزه جهت تولید ملی تولید داخل میباشد. استفاده از فن های سیرکوله در گلخانه ها و سالنهای مرغداری  توسط کارشناسان توصیه میشود زیرا باعث جابجائی هوا در این مکانها شده واز تجمع هوای گرم  در بالای سالنها در زمستان جلوگیری مینماید وباتوجه به انتقال هوای گرم از بالای سالنها به پائین آن ، باعث صرفه جوئی در مصرف سوخت میشود و همچنین باجلوگیری از تجمع رطوبت در یک نقطه ، باعث یکنواختی دما و رطوبت در تمامی نقاط شده واز شیوع بیماریهای قارچی جلوگیری مینماید.

قیمت فن سیرکوله :

قیمت فن سیرکوله گلخانه بسته به قدرت موتور ، تعداد پره ها ، ابعاد و اندازه پروانه متغیر می باشد .[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]