021-66565060 09129574089

جهت ارتباط میتوانید با شماره تلفن ما در تماس باشید

آدرس

تهران – بلوار کشاورز – بین خیابان جمالزاده شمالی و کارگر شمالی – پلاک 342 – طبقه 5 – واحد 1۷

سیستم گرمایش گلخانه

پرورش و رشد گل و گیاه در گلخانه ها شرایط مطلوب و مناسب را می طلبد. یکی از مهم ترین این شرایط سیستم گرمایش گلخانه می باشد. حرارت، دما و رطوبت را می توان به وسیله یک سیستم گرمایش گلخانه ای خوب به میزان مطلوب تنظیم کرد. محیط گلخانه ها باید کاملا کنترل شده باشند تا بتوان در آن گل و گیاهان زیادی را به صورت مناسب رشد داد.

سیستم گرمایش گلخانه چیست؟

هوای سرد و گرم یکی از مهم ترین عوامل برای رشد و یا از بین رفتن گل و گیاه می باشد. سیستم گرمایش می تواند این هوا را به صورتی در آورد که برای رشد آن ها مناسب باشد. استفاده از مدل سیستم های گرمایش در هر منطقه ای متفاوت است. زیرا هر کجا آب و هوای مخصوص به خود را دارد. به وسیله سیستم گرمایش گلخانه می توان زمان کشت محصول را تغییر داد.

بسیاری از افراد به گل و گیاه علاقه زیادی دارند. هر کدام از آن ها دوست دارند گلخانه ای هرچند کوچک برای خود داشته باشند. البته داشتن گلخانه در حال حاضر به یکی از شغل های اصلی نیز تبدیل شده است. سیستم گرمایش گلخانه باید با توجه به منطقه ی گلخانه تعیین شود.

انواع سیستم گرمایش گلخانه

همانطور که بیان کردیم یکی از مهم ترین عوامل برای رشد بهتر گل و گیاهان، سیستم گرمایش گلخانه می باشد. این سیستم ها دارای انواع گوناگونی هستند که افراد با توجه به بودجه و محیط گلخانه می توانند یکی از آن ها را انتخاب کنند.

آب گرم

یکی از انواع سیستم های گرمایشی گلخانه ها ،  سیستم آب گرم می باشد. این سیستم تقریبا مانند شوفاژ عمل می کند. سیستم آب گرم به وسیله ی یک دیگ از جنس فولاد یا چدن که توسط مشعل گرم می شود کار می کند. زمانی که آب دیگ گرم شد، آب گرم آن توسط الکتروموتور های مخصوص و لوله های گالوانیزه به تمام گلخانه می رود و هوای گلخانه را گرم می کند. لوله های گالوانیزه در سطح زمین تعبیه می شوند و در نتیجه هوای گرم به راحتی به سمت بالا  می رود. این روش مزیت ها فراوانی دارد. به طور مثال در این روش گرما به صورت یکنواخت به تمام گلخانه فرستاده می شود و گیاهان در این روش به خوبی رشد می کنند. از دیگر مزیت های آن این است که در صورت خرابی هوای گلخانه به سرعت سرد نمی شود. قیمت سیستم گرمایش گلخانه ای آب گرم نسبت به سیستم دمنده بالا تر می باشد.

دمنده های حرارتی

این سیستم های گرمایشی دو جداره هستند و برای گرم کردن آن ها از مشعل استفاده می شود. برای روشن شدن این مشعل ها باید از گاز و یا گازوئیل استفاده کرد. دمنده ها هوای گرم داخل گلخانه را به وسیله ی لوله های فلزی در کل گلخانه پخش می کنند. برای جلوگیری از مشکلات و خرابی مشعل ها حتما باید یک مشعل به عنوان یدک در کنار آن ها وجود داشته باشد تا بتواند به سرعت جایگزین شده و هوای داخل گلخانه سرد نشود. افراد می توانند برای صرفه جویی در هزینه های خود یک محفظه ی دو جداره علاوه بر مورد اصلی تعبیه کنند تا دود ناشی از مشعل به درون آن رفته و از گرمای آن نیز استفاده کنند. قیمت سیستم گرمایش گلخانه از نوع دمنده های حرارتی تقریبا پایین است و هر کسی می تواند آن را در گلخانه خود به کار ببرد.

گرمایش از کف

یکی دیگر مدل های سیستم گرمایش گلخانه، گرمایش از کف می باشد. این روش خود برای به وجود آوردن گرما برای گلخانه از دو روش استفاده می کند. استفاده از المنت های حرارتی برقی و استفاده از لوله های آب گرم صاف و یا مارپیچ در این روش به کار می رود. این سیستم گرمایش می توان به رشد سریع گیاهان کمک کند. این روش بیشتر برای تولید نشاء و کشت های گلدانی مورد استفاده قرار می گیرد. بهتر است به کار گیری این روش در کنار روش دمنده باشد زیرا این روش به تنهایی نمی تواند گرمای لازم گلخانه را تامین کند.

بخاری

در بیشتر گلخانه های قدیمی و سنتی می توان این سیستم گرمایشی را مشاهده کرد. این روش به عنوان سیستم گرمایش گلخانه توصیه نمی شود زیرا ممکن است دود آن به داخل گلخانه نفوذ کند و موجب از بین رفتن گل و گیاهان شود. همچنین این سیستم گرمایش گلخانه نمی تواند به خوبی گلخانه را گرم کند و کارایی لازم را ندارد.

برای انتخاب سیستم گرمایش گلخانه خود حتما با افراد با تجربه صحبت کنید تا با مشورت گرفتن از آن ها بتوانید بهترین انتخاب را برای گلخانه خود داشته باشید.

نکات احتیاطی برای سیستم گرمایش گلخانه

به کار بردن سیستم گرمایش گلخانه نیازمند رعایت موارد زیادی است که اگر فردی آن ها را رعایت نکند ممکن است با از بین رفتن محصولاتش مواجه شود. مهم ترین این نکات احتیاطی شامل موارد زیر می شود.

هزینه هر سیستم متفاوت می باشد. سیستم های حرارتی قیمت بالا تری نسبت به سیستم های موضعی دارند. به طور مثال سیستم آب گرم قیمت بالاتری نسبت به سیستم دمنده دارد. اما با این حال روش های حرارتی برای گلخانه های بزرگ تر به صرفه تر است. همچنین این سیستم ها کارایی بهتری نیز دارند. به طور کلی سیستم ها قابل انتقال ارزان تر هستند.

سیستم گرمایشی

هیتر هوای گرم گلخانه
یکی از بهترین وسیله ها برای گرمایش گلخانه ها و مرغداری ها و سالن های پرورش قارچ خوراکی همچنین فضاهای صنعتی و ورزشی بخاری صنعتی همان هیتر میباشد.
سیستم خنک کننده ((پد و فن))
این سیستم تشکیل شده از یک فریم فلزی از جنس ورق گالوانیزه که در قسمت هوا ده سالن مرغداری و گلخانه نصب می شود دراین سیستم از پد سلولوزی مرغوب به ضخامت ۱۰ سانتیمتر به ارتفاع ۱٫۵متر استفاده شده است .
نحوه عملکرد : پدهای نصب شده توسط سیستم آبریز خیس شده و با روشن کردن فن های اگزوست ((فن۱۴۰*۱۴۰)) انتهای سالن هوا از بین پدها رد شده و سالن مربوطه را به صورت کاملا یکدست خنک می گرداند.

بخاری گلخانه
بخاری گلخانه
Call Now Button