گلخانه هیدروپونیک چیست؟

گلخانه هیدروپونیک، گلخانه ایست که در آن کشت بدون خاک و در آب انجام می شود. در این روش به جای خاک، نگهدارنده بی‌اثر مانند پرلیت را به آبی که به گیاه می دهند اضافه می کنند.

هیدروپونیک چیست؟

یکی از روش های مدرن و جدید برای کشت محصولات کشاورزی، هیدروپونیک نام داد. گلخانه هیدروپونیک دیگر لازم نیست مثل روش های سنتی از خاک و سم و … استفاده کند. زیرا ساخت گلخانه هیدروپونیک تنها به میزان کمی آب با محلول های غذایی نیاز دارد. استفاده از  روش هیدروپونیک می تواند هزاران نفر را به کار مشغول کند و با کمترین هدر رفت محصول ، محصولات کشاورزی با کیفیتی را به وجود آورد. همچنین ساخت گلخانه هیدروپونیک هیچ ارتباطی به فصل و یا کیفیت خاک محل مورد نظر و آب و هوای آن ندارد به همین سبب افراد به راحتی و بدون دغدغه می توانند اقدام به ساخت این گلخانه ها کنند.

در این روش آب و محلول های غذایی به صورت چرخشی در حرکت هستند به همین سبب هزینه ها کاهش می یابد و می توان در مصرف آب به میزان زیادی صرفه جویی کرد. به همین سبب استان های کم آب مانند سمنن، یزد، کرمان و … می توانند از این روش برای ساخت گلخانه های خود و تولید گیاهان و محصولات کشاورزی استفاده کنند. یکی از مسائل مهم در تولید گلخانه هیدروپونیک، لوله کشی آن می باشد. زیرا اگر این کار به درستی انجام بگیرد می توان صرفه جویی زیادی در آب انجام داد و در عین حال بازدهی تولید محصولات را بالا برد.

همانطور که بیان کردیم ریشه گیاهان در روش هیدروپونیک، از محلول غذایی روان و سیال تغذیه می کنند. به همین سبب افراد می توانند به راحتی به آن کنترل داشته باشند و هر زمان که لازم بود مقداری مواد مغذی به آن اضافه کند. این امکان در گلخانه های سنتی و خاکی انجام نمی پذیرد.

ساخت گلخانه را با شرکت گلخانه سازی گل سبز فرداد میثاق (با نام تجاری گل سبز میثاق) تجربه نمایید گل سبز فرداد میثاق ارائه دهنده مناسبترین قیمت ساخت گلخانه در کشوراست.

بستر کشت هیدروپونیک چگونه است .

معمولا برای جلوگیری از ورود نور خورشید و نیز جلوگیری از رشد خزه در محیط ریشه که از تمام جهات محصورند و فقط در قسمت قرار گیری گیاه باز هستند ، از مواد کدر استفاده می کنند. برای این کار می توان از موادی مانند : لوله‌های پلیکا، کیسه‌های نایلونی سیاه رنگ گروبک مانند آن ، استفاده کرد.

انواع کشت هیدروپونیک از نظر شرکت گلخانه ساز گل سبز میثاق چیست .

در گلخانه هیدروپونیک کشت به صورت‌های گوناگونی اعمال می‌شود . در ساده ‌ترین و قدیمی‌ ترین روش کشت هیدروپونیک گیاهان را در بسترهای از جنس کاه کشت می کرند و مواد غذایی را در اختیار گیاهان کشت شده دراین بسترها قرار داده می شود . روش‌های جدید تری نیز بکار برده می‌شود مانند روش NFT که در آن مواد غذایی بصورت یک لایهٔ نازک در اختیار گیاه قرار می‌گیرد.

چند سیستم تغذیه گیاهان در ساخت گلخانه هیدروپونیک وجود دارد.

برای تغذیه گیاهان در گلخانه هیدروپونیک دو سیستم وجود دارد:

سیستم باز هیدروپونیک

در این سیستم عناصر شیمیایی ای (ماکرو و میکرو) که گیاه به آنها نیازمند می باشند ، فقط یک بار در دسترس گیاه قرار می‌گیرد و بعد از استفاده ، از پایین بسترهای کشت به وسیله منافذی که از قبل در زیر بسترها تعبیه شده ، خارج می‌شود.

سیستم بسته هیدروپونیک

در این سیستم مواد غذایی محلول در آب بیشتر از یک باراستفاده می‌شوند. برای جلوگیری از افت کیفیت محلول غذایی در سیستم بسته، باید دائما به وسیله دستگاه‌های کنترل کیفیت، عناصر مورد نیاز گیاهان اندازه گیری شود و آن قسمت از عناصر شیمیایی محلول در آب جاری در محدوده ریشه گیاهان، که جذب ریشه شده‌اند و محلول دیگر آنها را با خود ندارد، به محلول، اضافه شوند.

مزایای کشت هیدروپونیک در گلخانه چیست؟

در کشت هیدروپونیک نیازی به شخم و آبیاری نمی باشد و مصرف آب به صورت قابل ملاحظه ای کاهش می یابد. همچنین ضد عفونی کردن محیط رشد بسیار ساده و کم هزینه است. زیرا محلول غذایی که به صورت مایع میباشد را به راحتی می‌توان کنترل کرد. همچنین در جایی که خاک مناسب ندارد و یا دچار بعضی بیماری‌ها است قابل کشت می‌باشد. کنترل شرایط محیطی از جمله نور ٫ دما ٫ رطوبت ٫ و ترکیب هوا بسیار ساده تر است.

سایر مزیت های این گلخانه

 • حذف علف هرز برای محصولات کشاورزی در گلخانه هیدروپونیک
 • نیاز نداشتن به خاک
 • بهترین روش تولید محصولات کشاورزی تراریخته
 • کشت هر نوع محصول کشاورزی بدون توجه به خاک و آب و هوای آن منطقه
 • مصرف کم آب در گلخانه های هیدروپونیک
 • امکان تولید سبزی و میوه در منطقه های باتلاقی و سرد سیر
 • کاهش بیماری های انگلی و ارگانیک برای گیاهان
 • عدم نیاز به سم و آفت کشی که خود باعث هزینه های زیاد بود و خاک را نیز آلوده می کرد.
 • بالا رفتن ارزش غذایی محصولات ساخته شده در گلخانه هیدروپونیک
 • ایجاد شغل و کار برای افراد بیکار و خواهان کار
 • کاهش هزینه های بالای تولید محصولات کشاورزی

روش های ساخت گلخانه هیدروپونیک

انواع روش های کشت در ساخت گلخانه هیدروپونیک برای ساخت گلخانه هیدروپونیک و کشت در آن می توان از روش های مختلفی بهره برد. هر کدام از این روش ها ویژگی های خاص خود را دارند. برخی از این روش ها شامل موارد زیر می شود.

روش کشت آبی

در گلخانه هیدروپونیک می توان از این روش استفاده کرد. برای به کارگیری این روش باید ریشه گیاه مورد نظر داخل محلول غذایی قرار بگیرد و طوقه گیاه که به فاصله بین ساقه و ریشه گفته می شود، از محلول غذایی بیرون باشد. طوقه گیاه را باید با پلاستیک بپوشانند و بالا نگه دارند.

روش کشت در سنگ ریزه

یکی دیگر از روش های کشت که می توان از آن برای ساخت گلخانه هیدروپونیک، استفاده کرد، روش کشت در سنگ ریزه می باشد. در این روش باید ریشه گیاه مورد نظر را درون مواد جامدی قرار داد که کوچک هستند و قطری بیشتر از سه میلی متر دارند. به طور مثال می توان از سنگ خارا برای این کار استفاده کرد.

روش کشت ماسه ای

برای گلخانه هیدروپونیک همچنین می توان از روش کشت ماسه ای استفاده کرد. در این روش مواد جامدی که ریشه در آن ها قرار می گیرد بسیار ریز هستند و قطری کمتر است سه میلی متر دارند. به طور مثال می توان از پشم سنگ برای این روش کشت استفاده کرد.

روش کشت در هوا

روش کشت گیاه در هوا یکی دیگر از روش های کشت است که می توان از آن در ساخت گلخانه هیدروپونیک استفاده کرد. در این روش ریشه گیاه در محیط و اکوسیستمی قرار داده می شود که به وسیله ی قطرات آب اشباع می شوند. این قطرات آب حامل مواد غذایی هستند.

روش کشت در ورمی کولیت

یکی دیگر از روش های کشت ، کشت در ورمی کولیت می باشد. ریشه گیاه در این روش درون مواد کانی قرار می گیرد تا بتواند به خوبی رشد کند.

هزینه گلخانه هیدروپونیک چقدر است؟

 • با توجه به نوع موادی که در ساخت یک گلخانه مورد استفاده قرار می گیرد ، هزینه آن متفاوت خواهد بود.
 • گلخانه ای که با پوشش شیشه ای و قاب فلزی ساخته شده باشد ، معمولا بیشترین هزینه را دارا می باشد.
 • پوشش های دیگری مانند : گلخانه پلی کربنات ،گلخانه  نایلونی دارای هزینه متوسطی هستند .
 • لازم به ذکر است که تجهیزات حرارتی و تهویه نیز هزینه ای با توجه به سازه  گلخانه و اندازه آن دارند.

لذا برای استعلام قیمت ساخت گلخانه مورد نظر خود با مشاوران شرکت گل سبز فرداد میثاق تماس حاصل نمایید و پاسخ سوالات خود را به طور دقیق و کامل دریافت کنید.

گل سبز میثاق مجری گلخانه هیدروپونیک

گلخانه هیدروپونیک یکی از جدید ترین و به روز ترین انواع گلخانه ها می باشد که در ایران طرفداران زیادی را به خود جذب کرده است. ساخت گلخانه هیدروپونیک بدون خاک ، سم و تنها با میزان کمی آب انجام می پذیرد. گلخانه هیدروپونیک در ایران به تعداد زیادی گلخانه می رسد که به وسیله آن توانسته اند محصولات کشاورزی فراوانی را رشد دهند.

گلخانه هیدروپونیک می تواند مزایا و معایب مخصوص به خود را داشته باشد. یکی از مهم ترین مزیت های مربوط به آن رشد گیاهانی است که ممکن است نتوان در حالت عادی آن ها را به وجود آورد. کاهش هزینه ها، کاهش مصرف آب، استفاده نکردن از سم و … از جمله مهم ترین مزیت های استفاده از این روش کشت می باشد که به طور مفصل تر در قسمت ها بعدی با آن ها آشنا می شوید.

یکی از مشکلات و معایب ساخت گلخانه هیدروپونیک، هزینه بالای ساخت آن می باشد. سازنده گلخانه هیدروپونیک باید دارای سرمایه زیادی باشد تا بتواند آن را احداث کند. زیرا تمام تجهیزات گلخانه هیدروپونیک باید تمام اتوماتیک باشد. به همین دلیل بسیاری از افراد به دلیل سرمایه اولیه بالای این روش از ساخت و احداث آن چشم پوشی کنند. از دیگر مشکلات آن می توان به آلودگی آب های زیر زمینی اشاره کرد. همچنین با تولید گلخانه هیدروپونیک ضایعات زیادی مانند پشم سنگ و …  به وجود می آیند.